Krátkodobý pronájem auta

Krátkodobý pronájem auta

Přemýšlíte nad krátkodobým půjčením auta? Půjčení auta může být životní záchranný kruh, zvláště pokud se nechcete zatěžovat trápením s vlastnictvím vozidla a jeho provozem. Představte si: žádné starosti s servisem, pojištěním nebo hledáním místa pro koupi dálniční známky. Ačkoli dlouhodobý pronájem nabízí tyto výhody, mnozí se ptají: "A co krátkodobý pronájem? Stojí za to?" Jaký je rozdíl oproti carsharingu? Autopůjčovna Praha Taggart se vám pokusí poskytnout jasné odpovědi a nasměrovat vás k nejlepší volbě pro vaši situaci. Vstupte do světa bezproblémové mobility s námi!

Co je to krátkodobý pronájem auta?

Jedná se o formu pronájmů auta, který se pohybuje v hodinách, dnech popř. několika týdnech. Většina autopůjčoven považuje jakýkoliv pronájem za krátkodobý, když doba zapůjčení nepřekročí 2 měsíce. Ze zákaznického pohledů, když se většina klientů odkazuje, že vozidlo potřebují krátkodobě, tak se bavíme o řádu několik dnů až pár týdnu.

Jaké jsou typy krátkodobých pronájmů vozů?

Krátkodobé pronájmy by se daly rozdělit na několik typu jejíž hlavní rozdíl bude spíš v tom na jak dlouho se vozidlo půjčuje a nájemce trvalým uživatelem vozidla. Podle těchto parametru můžeme tyto denní pronájmy rozdělit na:  

 1. Minutové/hodinové pronájmy. Jedná se v přívážné většinu o doménu car sharingových společosti, kdy vozidlo můžete na své ulici pronajmout a následně ho nas stejném místě nebo v jiné části města, která je povolena car sharingovou aplikace půjčovny odstavíte. Tyto pronájmy se vyznačují velmi krátkou dobou působení a klienti to používají na tkz. popojíždění. Málokdy se nabízí služba, že s takovým vozem můžete jet mimo město, několikadenní dovolenou nebo na pracovní cestu. Když už se nabízí, tak se to nájemci cenově velmi nevyplatí, protože se cena bude účtovat na základě minut/hodin, kdy to vozidlo se blokuje. Další velkou nevýhodou těchto pronájmu, je to, že vozidlo berete v tom stavu jaký je a nevíte kdo a jak vozidlo před Vámi používal a jak je špinavé. Zároveň mají velmi omezený výběr modelů vozů a většinou se jedná o pár různých typu a jsou vždy polepená brandem společnosti, aby byla lehce dohledatelná. Mezi největší carsharingové společnosti na trhu patří Anytime, GreenGo, Car4Way, Autonapůl, Ajo. Dobrý článek a přehled z roku 2020 o carsharingových společnostech můžete najít zde: Carsharing v Česku
 2. Několikadenní pronájmy automobilů. Jedná se o zapůjčení vozů na pár dnů nebo víkend, ale méně než týden. Nájemce je výhradním uživatelem vozů a platí se sazba za den pronájmů dle nastaveného tarifu. Většina kvalitních půjčoven má 2 tarify a to s limitem nebo bez limitů / den. Tyto typy pronájmu se vyplatí pro lidí, kteří potřebují auto jenom na pár dnů kvůli pracovní cestě, pronájmu auta na víkend nebo aby zůstali mobilní, protože jejich auto skončilo v servise na krátkodobé opravě. Zde už se skoro vždy vyplatí obratit se na profesionální autopůjčovny, neboť cenově to vyjde lépe než car sharingové služby a hlavně byste měl vždy dostat čistý a prověřený vůz, který budete využívat jen vy a lidé, kterým to zapůjčite. 
 3. Poslední typ krátkodobého zapůjčení se vyznačuje tím, že klient potřebuje auto minimálně na týden až 2 měsíce. V 90% případu se jedna o situace, kdy má potřebu v jedné z těchto skupin:
  1. Potřebují auto na delší dovolenou než je víkend. Např. plánuje cestovat do zahraničí do Itálie na 14 dnů. 
  2. Vozidlo klienta má technickou poruchu nebo pojistnou událost a oprava bude trvat  delší dobu a potřebují zůstat mobilní
  3. Prodali svůj vůz a aktuálně čekají na nový nebo potřebují čas aby v klidu našli a  koupili jiný
  4. Měli pojistnou událost, kdy jejích vozidlo mělo totální škodu, a musí počkat než se celá situace vyřeší s pojišťovnou, ale zároveň musí zůstat mobilní. 

Kdy se krátkodobý pronájem vyplatí a dává smysl?

Nejběžnější známé způsoby krátkodobých pronájmů aut zná asi většina lidí když potřebují vozidlo na víkend, dovolenou nebo když se jím porouchá auto a potřebujete být mobilní. V autopůjčovně Taggart tento typ klientů tvoří 84,2% krátkodobých pronájmů. V případě kdy někam letíte na dovolenou a potřebujete prozkoumat okolí a být mobilní, tak často můžete využít tyto denní pronájmy aut na letišti v destinaci příletů. Kvalitní autopůjčovny mají svoje parkovací místa na letištní nebo ho můžou zdarma přistavit v dohodnutou dobů na letiště, takže žádné zdržování při převzetí. Přiletíte do nějaké destinace a na výlety po okolí ideálně využijete nějakou lokální půjčovnu aut v tom daném státě. Tento typ cestování nabízí svobodu, nezávislost, můžete jezdit, kam chcete, vidět všechny památky a užívat si tak s celou rodinou nebo s přáteli svůj čas. V případě, že plánujete při dovolené hodně cestovat po okolí, tak rozhodně se bude jednat o racionálnější a levnější způsob přepravy, než carsharing, uber nebo lokální taxi služby. Stejně tak to ale jde i v domácím prostředí.

Mezi dalšími klienty, které využívají denní pronájmy, jsou lidí, které disponují svým autem, ale aktuálně mají potřebu jiného vozů a to z různých důvodů (servis, rodina, stáří, velikost, spolehlivost, pojištění v zahraničí). Krátkodobý pronájem auta můžete využít bez ohledu na to, zda vlastní auto máte nebo ne. Když svoje vozidlo musíte nechat v práci, servisu nebo doma, tak využití pronajatého vozu totiž může pomoci při cestě do jiného města, na služební cestu nebo pro osobní mobilitu. Ve většině případů sdílený vozy, takovou svobodu nenabízí nebo velmi omezeně, a když už, tak se bude jednat o poměrně nevýhodné nabídky. Zároveň denní pronájem se určitě vyplatí víc než neustálé volání taxi.

Půjčit auto si ovšem můžete i pro soukromé účely na kratší dovolené. Co takhle pronájem auta na víkend? Přijela k Vám navštěva potřebujete jiný typ vozu, než máte doma. Klidně na cesty, na výlet či za zábavou můžete pronajmout vícemístný vůz nebo minibus pro větší skupinu lidí. Mimochodem takové vozy je dobré využít a dávají racionální a ekonomický smysl třeba i pro svatební hosty a jejich odvážení domů po oslavě.

Často se pronájem auta na pár dní využívá například na cesty na hory. Hodí se půjčit si vyšší vůz s větším výkonem, který zajistí pohodlnou a komfortní cestu i v náročnějších podmínkách. Třeba takové rodinné SUV Škoda Kodiaq Sportline. Auto s pohonem 4x4, tempomatem, vyhřívanými sedačkami, parkovacími senzory i s tažným zařízením, to se prostě vyplatí.

Stejně tak si ale člověk může užívat i v létě. A pořídit si na pár dní něco, v čem si užije slunce i skvělé jízdy. Takovým autem může být klidně i luxusní Ford Mustang cabrio. Těžko si představit lákavější vyhlídky na cestování.

V neposlední řadě autopůjčovna Taggart má v Praze a po celé ČR spoustu klientů, které mají luxusní drahá auta, se kterými nechtějí nebo nemohou jet na dovolenou (velikost, distance, náklady) nebo jsou i tací, kteří otevřeně říkají, že jejích auto je na „popojíždění po městě a nikoliv na cestu do Italie.

Co takhle každý den jiné auto

No a jsme u toho. Krátkodobý pronájem auta je možné využít i k tomu, aby jste vyzkoušeli jízdu ve více typech aut. Klidně si na každý den půjčit jiný model a najít si svůj oblíbený a ten pak využívat. Taggart má pár klientů, které vyzkoušeli víc jak 10 modelu a typy aut, které máme ve vozovém parku a zároveň víc jak 150 klientů, které už vyzkoušeli minimálně 5 modelů. Proč nevyzkoušet různé modely, abyste měli přehled? Zároveň můžete jezdit stále v novém a lepším. Samozřejmě poskytovatel pronájmu musí nabízet kvalitní auta a žádné ojeté kousky nebo vraky.

Nemůžete si vybrat jaký vůz koupit a co Vám bude víc sedět? Máme řešení. Zkušební jízda Vám neotevře všechny možnosti, ale denní pronájem ano. Půjčte si na víkend vůz, který hodláte koupit nebo klidně postupně více modelů a potom se v klidů a racionálně rozhodněte, který Vám vyhovuje víc. Máme spoustu takových klientů, který už to tak udělali. Rádi Vám poradíme i dealery, které využíváme a u koho jsme s kvalitou služeb spokojeni. 

 

Vozový park i pro všechny stupně náročnosti a potřeby

Správná autopůjčovna by měla mít ve svém vozovém parku velký výběr různých vozů, které by mohl v maximální možné míře uspokojit potřeby a požadavky svých klientů. Ve vozovém parku půjčovny aut Taggartu najdete různé vozy k zapůjčení dle potřeby. Dole uvádíme pár nejoblíbenějších příkladů dle požadavků klientů:

 • Pokud člověk hledá něco nenáročného do města, něco, s čím se dobře parkuje, pak může zvolit například Hyundai I20 nebo pohodlný SMART Forfour
 • Jako praktické řešení se potom jeví Hyundai i30, Scala nebo Kamiq, kdy máte už nějaký prostor, ale auto je stále kompaktní. Na delší cestování nebo v případě potřeby většího prostorů můžete využit novou generaci Octavii IV, VW PASSAT, Škoda SUPERB III kombi
 • Když potřebujete nějaký větší vůz na hory nebo na chatu, tak je zde BMW X1 nebo Škoda KODIAQ.

Řada typů z nabídky je dokonce vybavena i tažným zařízením, což rozšiřuje významně vlastní využití vozidla. Na výběr je samozřejmě i manuální převodovka nebo automat.

Kdo má na starost pojištění a servisování vozů?

Hlavním kladem toho, že si člověk půjčí auto od profesionální a kvalitní autopůjčovny, je v tom, že nemusí řešit s jeho provozem vůbec nic. Auta jsou pravidelně servisována a vy tak využíváte spolehlivé a zkontrolované stroje. O by se měla starát autopůjčovna. Zároveň vozidla by měla mít minimálně základní pojištění a u kvalitních služeb, tak i kompletní pojištění s jasně definovanou výší spoluúčasti. 

Jízda zcela bez starostí

V případě krátkodobého pronájmů rozhodně nemusíte hlídat termín kontroly u STK, neřešíte pravidelný záruční servis, nestaráte se o sezónní výměnu pneumatik ani třeba o výši jejich dezénu. Všechny autopůjčovny musí ze zákona zapůjčit vůz, který je způsobilý k provozu na pozemní komunikaci. Všechny automobily půjčovna aut Taggart samozřejmě tyto podmínky splňuje a to vše je pro vás už zařízeno. Zároveň u nás v ceně pronájmu už máte zahrnutou kompletní pojistku. Tedy především povinné ručení, ale i havarijní pojištění (se spoluúčastí 5% min. 5000 Kč v případě Vašeho zavinění nebo neznámého pachatele) nebo pojištění předního skla. To vše je v ceně a za nic navíc nedoplácíte. V případě, že by nastala nějaká nenadálá situace, stačí kontaktovat infolinku autopůjčovny a domluvit se na řešení. Bez auta však nebudete, to se nemusíte bát. V případě technické poruchy ne vinou řidiče nebo pojistné události, dojde k výměně model za model, nebo vám bude poskytnut náhradní vůz. A vy budete moci ve využívání vozu nerušeně pokračovat.

 

Krátkodobým pronájem auta nebo car sharing?

Záleží na situaci. V případě car sharingu dává smysl vozidlo zapůjčit, udělat cestu a následně ho odstavit v povolené částí města a už za něj neplatit. Doménou car sharingových společnosti je učtování minutových nebo hodinových pronájmy na určité cesty a proto platíte jen za využité minuty. Mějte na paměti, že když potom vozidlo budete chtít znovu použit tak ho nemusíte najít na stejném místě, protože jak sám název napovída vozidlo sharujete / sdílíte s ostatnímí uživateli. V případě, že vozidlo po ukončení cesty “vrátíte” do systému, aby jste neplatili odstavné / blokace, tak se hned nabízí ostatním klientům. V případě krátkodobých pronájmu od profesionálních půjčoven aut, tak jste vždy výhradním uživatelem vozů a většinou se jedná o minimálně období jednoho dne a po tuto dobu jenom vy máte k dispozici toto vozidlo a nejste omezení lokalitou a můžete cestovat kamkoliv. Car sharingové vozy taky můžete mít na několik dní, ale cenově to vyjde ve většině případu mnohem dráž, protože se účtuje doba blokace vozů a tím pádem se ztrácí výhoda. Zároveň s carsharingovým autem máte ve většině případu velmi omezenou možnost pohybu, protože aplikace těchto pouličných půjčoven jsou povolena jenom na určité lokality.

 

Je krátkodobý pronájem levnější než přepravní služby jako taxi, uber atd.?

Stejně jako v případě carsharingu záleží na Vaší potřebě. Když potřebujete auto jenom na hodinu nebo udělat jednu cestu, tak potom hodinový carsharing nebo přepravní služby (taxi, uber, bolt) mají smysl, ale když auto potřebujete používat celý den nebo cestovat mimo město, tak většinou už se to nevyplatí. Krátkodobé pronájmy jsou oproti měsíčním nebo dlouhodobým pronájmem o něco dražší, ale když si to člověk propočíta s několikadenním car sharingem, taxi službou nebo osobní přepravou, tak může dojít k tomu, že to je násobně levněji. Navíc vám půjčený vůz dává mnohem víc svobody, nemusíte čekat na přistavení ani na spojení. Cestujte kamkoliv bez omezení a klidně i s dalšími členy rodiny nebo kamarády. Při cestách se rozhodně nemusíte vyhýbat placeným úsekům silnic, protože vozidla v autopůjčovně Taggart jsou vždy vybavena českými dálničními známkami.

 

Kdy dává smysl krátkodobý pronájem aut?

Půjčení auta na krátký časový úsek má bezesporu řadu výhod. Je to jednoduše velmi chytrý způsob, jak se stát mobilním. Výhodou je, že své vlastní auto vůbec nemusíte mít a tím neřešit nic s tím spojené. U pronajatého vozů nebudete řešit nic jiného, než tankování. Jedná se o řešení, které vám vyjde vstříc ve chvíli, kdy potřebujete být mobilní, kdy své vlastní auto nemáte, nebo i když ho máte, ale nechcete využívat. Jezdit můžete v modelech, které byste si běžně nepořídili, ale rádi si je vyzkoušíte. Krátkodobý pronájem auta je prostě efektivní, chytrý a nadčasový způsob používání aut.

Ať už je Váš důvod jakýkoliv, autopůjčovna Praha Taggart je jednou z největších profesionálních půjčoven aut, které nabízi denní, krátkodobé i měsíční pronájmy vozů. V ceníku půjčovny aut Taggart můžete najít obě tyto možnosti tarifu a to levnější pronájem s limitem 200 km/den (počítá se jako průměr z celé doby pronájmu) nebo bez limitů km. Cestováni s vozidly autopůjčovny Taggart je možné v rámci většiny zemí Evropské unie. Pouze je nutné brát v potaz, že pro jiné země vozidla dálniční nebo mýtné poplatky nemají, a ty si tedy budete hradit sami. Zároveň v případě, že Vám nebude průměrný limit limit 200 km/den, tak můžete využít tarif bez limitů a ten pro cesty do zahraničí platí od 6 dnů pronájmu.


Jak můžu krátkodobě pronajmout vozidlo?

S autopůjčovna Praha Taggart je to velmi jednoduché. Připravili jsme pro Vás postup jak objednat vůz z naši půjčovny aut.

 

Spočítat pronájem automobilů

 

Chcete se ještě na něco zeptat nebo s něčím poradit, tak nám můžete napsat na mail: info@taggart nebo zavolat v pracovní dobu na číslo: +420 775 592 097.

Možná Vám mohou pomoc další články, které jsme připravili: